Starostwo Powiatowe w Wągrowcu
Drukuj artykuł
Zamknij okno
Powiat - informacje ogólne » Charakterystyka ogólna

Charakterystyka ogólna
 

Powiat Wągrowiecki powstał 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy samorządowej. Tradycje struktur powiatowych są jednak w naszym regionie znacznie starsze. Wągrowiec był już stolicą powiatu w okresie międzywojennym i w czasach PRL-u do roku 1975.

           Dzisiaj jesteśmy jednym z 35 powiatów Województwa Wielkopolskiego (w tym 4 miasta na prawach powiatu). Nasz powiat leży w jego północno - wschodniej części w odległości około 60 kilometrów od Poznania, Bydgoszczy czy Piły.

           Powiat Wągrowiecki zajmuje powierzchnię 1040,8 km2 i jest jednym z większych powiatów Wielkopolski. Zamieszkuje go blisko 68 tysięcy mieszkańców.

W jego skład wchodzi siedem gmin:

·        gmina miejska - Wągrowiec

·        gminy miejsko-wiejskie - Gołańcz, Skoki

·        gminy wiejskie - Damasławek, Mieścisko, Wapno, Wągrowiec 

             Rzeźba terenu powiatu wągrowieckiego jest efektem działania cofającego się lodowca, stąd tyle tu pagórków, jezior i strumieni. Powiat, położony na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, należy do najbardziej malowniczych regionów Wielkopolski.

Największym atutem Powiatu Wągrowieckiego jest przyjazne człowiekowi środowisko. Liczne jeziora stwarzają dogodne warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, tj. żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, pływania skuterami wodnymi i motorówkami. Lasy, ścieżki piesze i rowerowe są jednym z ulubionych miejsc wypoczynku zarówno mieszkańców powiatu jak i coraz liczniej przybywających do tego regionu turystów. Sprzyja temu czyste ekologicznie środowisko.

Powiat Wągrowiecki jest terenem o niewielkim stopniu zanieczyszczenia powietrza i nagromadzenia uciążliwych odpadów przemysłowych. Dzięki temu mogą tutaj istnieć przepiękne rezerwaty przyrody - "Dębina" i  faunistyczny. Leżąca zaledwie kilka kilometrów za Wągrowcem "Dębina" jest wspaniałym 40 hektarowym kompleksem leśnym z blisko 300 letnimi dębami. Najpiękniejszym spośród nich jest, uznany za pomnik przyrody, dąb zwany "Dębem Korfantego". Znajduje się tam również kilka, bardzo rzadkich, gniazd czapli siwej. Rezerwat faunistyczny znajduje się na terenie jezior bracholińskich. Utworzono go z uwagi na występowanie na tamtejszych  wodach 139 gatunków ptaków, w tym 68 lęgowych. Spotkać tam można między innymi niezwykle rzadko występującą kaczkę wełnistą, gęś gęgawę, kilka gatunków perkozów, a nawet sowę błotną. Wszystko to sprawia, że tereny powiatu wągrowieckiego są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej. Liczne, czyste jeziora, bogate w takie gatunki ryb jak: węgorze, płocie, szczupaki, leszcze, liny i inne są rajem dla wędkarzy. Zapalonych myśliwych z pewnością zainteresuje możliwość polowania, bowiem lasy obfitują w  zwierzynę. Na terenie powiatu istnieje kilka kół łowieckich.

            Warto wybrać się na wycieczkę także po to, by  poznać, niekiedy wysokiej klasy, zabytki kultury i sztuki (sięgające XII w.), których bogactwo jest w stanie zaspokoić gusty nawet najbardziej wybrednych turystów. Są to między innymi kościoły, zamki, pałace. Na terenie powiatu Szlak Piastowski przecina się ze Szlakiem Cysterskim.

            Struktura gospodarcza powiatu jest typowo rolnicza.Mamy tu  niezwykle dobrą bazą surowcową, którą może wykorzystać przetwórstwo rolno-spożywcze, stąd najwięcej zakładów właśnie tego typu powstało w Wągrowcu i jego okolicach. Ponadto działają na ziemi wągrowieckiej zakłady branży odzieżowej, ekologicznej i meblarskiej.

Znakiem czasów jest otwarcie na świat. Powiat oraz poszczególne gminy podpisały umowy partnerskie z powiatem Lüneburg w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Kontakty obejmują wymianę doświadczeń na płaszczyźnie samorządowej oraz współpracę gospodarczą, kulturalną, sportowo-turystyczną i socjalną

Zagraniczni partnerzy naszych gmin:

-         miasto Wągrowiec – miasta: Adendorf i Schönwalde (Niemcy), Gyula (Węgry), Krasnogorsk (Rosja)

-         gmina Damasławek – gmina Dahlenburg (Niemcy), gmina Oirschot (Holandia)

-         gmina Gołańcz – gmina Allendorf-Lumda (Niemcy)

-         gmina Skoki – gmina Bardowick (Niemcy), gmina Venhuizen (Holandia)

-         gmina Mieścisko – miasto De Bilt (Holandia), gmina Retiers (Francja), gmina Scharnebeck (Niemcy)

-         gmina Wapno – gmina Amelinghausen (Niemcy)

 

 

 

 

 

Gmina

Powierzchnia - 1040,8 km2

Ludność - 68.757

Damasławek

104,7 km2

5559

Gołańcz

192,1 km2

8427

Mieścisko

135,6 km2

6005

Skoki

198,5 km2

9013

Wapno

44,2 km2

3023

g. Wągrowiec

347,8 km2

11647

m. Wągrowiec

17,9 km2

25083

Stan w dniu 31.12.2010 - www.stat.gov.pl

 

 

 

 Jak dojechać?

 

Pociągiem: z Poznania przez Skoki oraz z Bydgoszczy przez Kcynię i Gołańcz. Średni czas przejazdu 2,5 godz.

Samochodem: z Poznania przez Skoki trasą 196 lub przez Oborniki - 11, a potem 195, z Piły trasą 11, a potem 192, z Bydgoszczy trasą 247 a potem 241. Średni czas przejazdu 1 godz.

 

 Charakterystyka

 

Co charakteryzuje Powiat Wągrowiecki?

  • bogata historia ziemi wągrowieckiej ściśle związana z cystersami, którzy wywarli duży wpływ na rozwój tego regionu
  • piękno przyrody, bogactwo jezior oraz lasów
  • wielkopolska przedsiębiorczość
  • silny region kulturalny - Pałuki: wiele imprez odbywa się tutaj nie tylko w okresie sezonu letniego
  • przecięcie dwóch szlaków turystycznych: szlak Piastowski oraz Szlak Cysterski
  • pełna infrastruktura komunalna
  • dogodne warunki do inwestycji
  • staropolska gościnność
Redaktor: Łukasz Lemanski Źródło: (brak danych)
Utworzony: 2003-06-25 15:15:25 Ostatnia zmiana: 2011-10-03 10:46:27